Whatsapp İhbar Hattı0537 893 2727

Zahter otunun faydaları

Bazıları onu, dağ kekiği veya kara kekik olarak bilir. Kokusu keskin ve acımsıdır. Daha çok Güney ve Orta Anadolu’da yetişir.

Zahter otunun faydaları
11 Eylül 2019 MyGaziantep

İki çeşit zahter vardır. Bunun biri yaz mevsiminde diğeri kış mevsiminde yetişir. Yaprakları pembe olan zahter çeşidinin yapraklarında uçucu yağ mevcuttur. Bu haldeyken çiçekleriyle birlikte kurutulmak üzere toplanır. Kuruyan zahteri, toz haline getirerek çay veya baharat olarak kullanırız fakat zahter bitkisinin bu türünde bitki olarak kullanım daha yaygındır.

Zahmet otu, taze kekiğe benzer. Bazıları onu, dağ kekiği veya kara kekik olarak bilir. Kokusu keskin ve acımsıdır. Daha çok Güney ve Orta Anadolu’da yetişir. İki çeşit zahter vardır. Bunun biri yaz mevsiminde diğeri kış mevsiminde yetişir. Yaprakları pembe olan zahter çeşidinin yapraklarında uçucu yağ mevcuttur. Bu haldeyken çiçekleriyle birlikte kurutulmak üzere toplanır. Kuruyan zahteri, toz haline getirerek çay veya baharat olarak kullanırız fakat zahter bitkisinin bu türünde bitki olarak kullanım daha yaygındır.

Zahter bitkisinden yapılan çay, özellikle Hatay, Gaziantep gibi şehirlerimizde oldukça popülerdir. Günümüze Osmanlı’dan gelmiş bu bitki, Amerika ve Doğu Avrupa’da da oldukça popüler olmuştur.

Zahter nerelerde kullanılır?

Baharat
Çay
Salata
Kahvaltı sofralarında

Zahter otunun faydaları 

Sinir sistemini kuvvetlendirir.
Böbreklerin hastalıklara karşı direncini arttırır.
Hazımsızlığı gidererek, sindirimi kolaylaştırır.
Kalp çarpıntısına iyi gelir.
İştah açtığı bilinmektedir.
Bağırsak hastalıklarının tedavisinde etkilidir ve ilaç olarak kullanılır.
Böbrekleri korumaya yardımcıdır.
Vücudu güçlendirir.
Mikropları öldürür.
Yaraların tedavisinde etkindir.
İdrar söktürücüdür.
Ayak mantarına iyi gelir.
Boğaz ağrısını geçirmeye neden olur.
Öksürük tedavisinde kullanılır.
Vücut direncini arttırdığından, üst solunum yolu hastalıkları ile mücadele eder.
Ağız kokusu ve diş ve diş eti sağlığında antioksidan etkisi nedeniyle etkilidir.
İçinde bulunan A vitamini nedeniyle solunum sistemine ve göz sağlığına yararları vardır.
Kanser hücrelerinin oluşumunu durdurmaya yardımcıdır.
Cilt ürünlerinizin içine karıştırarak cildinizi temizleme ve bakımında kullanabilirsiniz. Sivilce veya aknelerin iyileşmesini hızlandırmaya neden olacaktır.
Uyarıcı içeriğe sahip olduğundan, uyanmanızı ve uyku halinden çıkmanıza yardımcı olarak kendinizi daha dinç hissetmenize neden olacaktır.
Zahter yağını ve suyunu saç diplerinize uygularsanız, saçlarınızın güçlenmesini sağlayabilirsiniz. Bu da saçlarınızdaki dökülme, uzamama gibi problemlerin azalmasını sağlayacaktır.
Tansiyonu dengelemeye yardımcı olur.

Zahter otunu kimler kullanmamalı?

Hamilelerin kullanmamasına dikkat edilmelidir.
Guatr hastalarına tavsiye edilmez.
İlaç kullananların doktoruna danışman bu bitkiyi kullanmamaları gerekmektedir.

Zahter çayı nasıl yapılır?

Çay süzgecinin içine bir tatlı kaşığı kadar zahter ekleyip, üzerinden bir bardak sıcak su dökün. Sonra bardakta zahter aromalı olarak hazır olan bu suyu dökün. İkinci kez aynı süzgeçten tekrar sıcak su dökerek çayınızı hazırlayın. İlk suyu dökmemizin nedeni, bitkinin ilk su ile temizlenmesini sağlamaktır.

Yorumlar (0)

Yorum Yaz